khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 17727
1395-09-09 22:01
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نهبندان گفت:بسیاری از برنامه های فرهنگی در نهبندان به صورت موازی و همزمان انجام می شود که این سبب استقبال کم مردم و مسئولین از بسیاری از برنامه های فرهنگی شده است

مختاری ،رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نهبندان در گفت و گو با  نهبندان خبر،گفت:اداره اوقاف امور خیریه با 34 شناسه برنامه یکی از ادارتی است که بیشترین حجم کار فرهنگی را در کنار بقیه نهادها و ادارات فرهنگی بر دوش دارد.

حجت الاسلام مختاری با اشاره به حجم زیاد اجرای برنامه های فرهنگی در شهرستان گفت:متاسفانه با وجود گسترش فعالیت ها و مراسمات فرهنگی ،ملی و مذهبی ،استقبال شایسته و قابل قبولی از جانب مردم و بخصوص مسئولین صورت نمیگیرد،در حالی که برای برگزاری بسیاری از این جلسات فرهنگی هزینه های چشم گیری از محل موقوفات و بیت المال هزینه می شود.

 

وی ادامه داد: برگزاری جلسات محوری شهادت ها و ولادت ها در طول سال در نهبندان به صورت موازی و گاها همزمان انجام می شود که این سبب غریب ماندن بسیاری دیگر از مراسمات مهم و مذهبی می شود و این در حالی است که بسیاری از مساجد و حسینیه ها در نهبندان ظرفیت های عظیمی برای برگزاری این جلسات دارند که از آن نیز  غفلت شده است.

 

مختاری با بیان اینکه 85 درصد نیات موقوفات در نهبندان نیت عزاداری است گفت: ظرفیت برای دیگر نیات در نهبندان مغفول مانده است،که باید با چاره اندیشی و توجیه واقفین زمینه  برای وقف با دیگر نیات را  نیز فراهم نماییم.

مختاری ادامه داد:وقف با نیت سلامت یکی از اساسی ترین و مهم ترین نیاز هایی است که می شود برای انجام آن برنامه ریزی درست و صحیح در آینده ای نزدیک صورت گیرد.

 

مختاری در مورد تعداد موقوفه های شهرستان نهبندان هم گفت:امسال تعدادی موقوفه شناسایی شده است که هنوز در سامانه ثبت نهایی نشده است،اما در سال گذشته تعداد کل موقوفات ثبت شده در سامانه موقوفات نهبندان 606 موقوفه بوده که این تعداد امسال به  660موقوفه افزایش یافته است که از این تعداد 173 مسجد،50 حسینیه،9 بقعه،7 وقف غیر متصرفی و ما بقی آنها وقف آب و اراضی بوده است.

 

وی در مورد اجاره درآمد موقوفات اجاره ای  نیز گفت :با توجه به وقوع بلایای طبیعی مانند سیل و یا سرما زدگی و ورشکستگی نمیشود اجاره ثابتی از محل اجاره  موقوفات ارضی و کشاورزی و امثالهم دریافت کرد و درآمد سالیانه ثابتی برای آن در نظر گرفت،اما  در مورد محل هزینه کرد درآمد موقوفه ها ،محل هزینه کرد موقوفات در نیات واقفان آنها کاملا مشخص است،و تنها در همان محل انجام می شود،

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین

پربازدیدترین خبرها