khamenei.ir
محل تبلیغ شما
شماره مطلب: 17880
1395-09-24 22:50
رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: از ابتدای سال جاری 163 هزار و 343 رأس دام سبک از جمعیت گوسفند و بز نهبندان علیه بیماری آبله واکسینه شدند.

به گزارش نهبندان خبر، محمد راه‌انجام صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت:بیماری آبله گوسفند و بز از بیماری های با واگیری بالا محسوب می گردد که می تواند خسارات اقتصادی سنگین از جمله کاهش تولید شیر ، آسیب به کیفیت پوست ، سقط جنین و کاهش وزن را ایجاد کند .

 

راه انجام تصریح کرد: این بیماری در سنین پایین برای دام بسیار کشنده بوده و میزان واگیری در دام‌های حساس که واکسن دریافت نکرده باشند، به 70 درصد هم می‌رسد.

 

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان با اشاره به مهم ترین نقاط در معرض بیماری آبله گفت: تاول پلک چشم، سوراخ های بینی، لب ها، سینه، شکم مهم ترین نقاط در معرض بیماری دام سبک بوده که این تاول ها ممکن است در دهان نیز دیده شده و سبب ترشح زیاد بزاق شود.

 

راه انجام افزود:بیماری آبله می تواند از طریق تماس مستقیم دامها در دامداریها از دام آلوده به دامهای سالم  گله منتقل شود و مهمترین راه مبارزه بااین بیماری انجام واکسیناسیون گله های مناطق پر  خطر می باشد . لذا بدین منظور از ابتدای سال جاری  تاکنون در شهرستان تعداد 55 هزار و 203 رأس گوسفند و 108 هزار و 140 رأس بز علیه بیماری آبله توسط اکیپ‏های دامپزشکی واکسینه شدند

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین

پربازدیدترین خبرها